Гендерне виховання - важлива складова загального виховного процесу в ЗДО
Сутність гендерного підходу у вихованні дітей
Мами і тата, однаково виховуючи хлопчиків і дівчаток, роблять серйозну помилку. Діти стають не такими, якими хотіли б бачити їх батьки. Хлопчики ростуть ніжними, емоційними і боязкими. Дівчатка теж демонструють моделі поведінки, які не відповідають нормі. Малятка позбавлені терпіння, скромності і ніжності. Вони агресивні і грубі. Для виправлення ситуації «змішання» норм батькам слід коригувати процес виховання дівчаток і хлопчиків.
Чому потрібно використовувати гендерний підхід? Маленькі діти (1-2 роки) не усвідомлюють повною мірою свою приналежність до певної статі. Вони знають лише те, що існують хлопчики і дівчатка. Відмінність між статями, на думку дітей, полягає в зовнішньому вигляді. Малюкам невідомо, що хлопчики і дівчатка повинні вести себе по-різному.
Гендерне виховання – одне з найважливіших завдань, що стоїть перед батьками. Малюки повинні асоціювати себе з конкретним полом. Гендерне виховання дітей дошкільного віку дає наступні переваги:
-діти починають розуміти, що належать до тієї чи іншої статі;
- у дітей формується почуття толерантності по відношенню до інших;
- діти дізнаються про правила поведінки, які характерні для представників обох статей, починають дотримуватися їх.
Завдяки правильному підходу батьки полегшують своїм діточкам життя надалі, допомагають уникнути серйозних помилок, через які малюки могли б стати ізгоями в колективі.
Якщо в сім'ї росте донька
У вихованні дівчинки потрібно визначитися з підсумковою метою цього процесу. Багато батьків намагаються втілити свої нездійснені мрії в реальність. Наприклад, мама і тато хотіли бути відомими вченими або бізнесменами, але добитися цього вони не змогли. Такі батьки прагнуть зробити своє малятко знаменитою людиною і прищеплюють їй такі особистісні якості, завдяки яким вона могла б добитися всього в житті. І даремно ... Можливо, дівчинка досягне всього того, про що мріяли її батьки, але навряд чи вона буде щасливою в сімейному житті, а адже це найголовніше.
Якщо ви хочете виростити з дівчинки турботливу і ніжну жінку, гарну господиню і люблячу матір, то дотримуйтесь наступних правил:
· переконуйте доньку, що вона неповторна і унікальна, ні в якому разі не занижуйте її самооцінку;
· акцентуйте свою увагу на зовнішності дівчинки, захоплюйтеся її красою (бажано, щоб схвальні слова говорив батько, адже завдяки цьому дівчинка зрозуміє, як повинен вести себе справжній чоловік);
· залучайте дитину до виконання добрих справ, у дитини сформуються такі особистісні якості, як чуйність, працьовитість, щедрість, жалісливість;
· частіше розмовляйте з донькою, діліться секретами, відповідні теми для бесід: «Дівчатка - майбутні мами», «Дівчатка - маленькі принцеси», «Дівчатка - майбутні берегині домашнього вогнища».
У вихованні дітей допомагають казки. Завдяки цим творам у дітей формується любов до ближніх. Казки вчать бути справедливими, добрими і слухняними. Крім цього, з них дівчатка можуть почерпнути зразки моральної поведінки.
Велике значення в гендерному вихованні належить іграм. Завдяки іграм дівчата освоюють роль жінки, матері. Саме тому у маляток повинні бути ляльки, коляски та інші іграшки в достатній кількості.
Якщо батьки мають сина
На жаль, недостатньо годувати хлопчика смачними стравами, одягати і взувати його.
Щоб виростити з дитини справжнього чоловіка, прислухайтеся до наступних рекомендацій:
· давайте хлопчикові «серйозні» завдання, хваліть його за будь-які досягнення, заохочуйте бажання виконувати домашню роботу (малюк буде відчувати себе повноцінним членом сім'ї, зрозуміє, що його потребують близькі);
· надавайте дитині право самостійно приймати рішення, цікавтеся його думкою і розмовляйте з ним так, як ніби розмовляєте з дорослою людиною;
· частіше давайте синові ініціативу, підтримуйте його активність, адже ця риса важлива для всіх хлопчиків;
· частіше дозволяйте дитині спілкуватися зі своїми однолітками або запишіть його в якусь секцію, відчуття приналежності до групи позитивно позначиться на розвитку самооцінки;
· розмовляйте з дитиною на важливі теми, наприклад, «Хлопчики - маленькі лицарі», «Хлопчики - майбутні тата», «Хлопчики - захисники дітей, жінок і стариків», «Хлопчики - юні умільці»;
· не звалювати на дитячі плечі всі домашні справи, не позбавляйте свого сина дитинства, не лайте його за сльози.
Без ігор при гендерному вихованні дітей дошкільного віку не обійтися. Саме таке проведення часу сприяє формуванню позитивних особистісних якостей, вчить тому, як потрібно себе вести з протилежною статтю.
Для тих, у кого кілька дітей
Добре, коли сім'я має двоє чи більше малюків. І батькам ніколи нудьгувати, і діти можуть весело проводити час разом. Ось тільки виховання кількох дітей - досить складне завдання.
Вище були перераховані гри, з яких одні підходять тільки дівчаткам, а інші - тільки хлопчикам. Не всі батьки можуть проводити багато часу, займаючись з кожною дитиною окремо.
Саме тому ми радимо вам звернути увагу на спільні ігри:
1. «Домашні турботи». Запропонуйте своїм діточкам приготувати їжу, використовуючи іграшковий посуд. Розкажіть дівчинці і хлопчику про те, що вони повинні робити, допоможіть у розподілі трудових обов'язків. Гра формує уявлення про те, які ролі повинні виконувати жінка і чоловік.
2. «Сплячі принц і принцеса». Ця гра спрямована на формування доброзичливих відносин між дітьми, розвиток бажання говорити щось приємне один одному. Нехай дівчинка зобразить сплячу принцесу. Хлопчик повинен буде розбудити красуню, використовуючи добрі слова. Аналогічні дії потрібно буде виконати дівчинці, коли її братик прикинеться сплячим принцом.
3. «Будуємо дім». Запропонуйте дітям спорудити будиночок з картонної коробки. Нехай «будівництвом» займається хлопчик, а «облаштуванням» - дівчинка. Діти зрозуміють, що чоловіки повинні виконувати важку роботу. У жінок же інша задача. Вона полягає в наповненні атмосфери будинку затишком і теплом.
На закінчення варто відзначити, що хлопчиків і дівчаток не можна виховувати однаково. Вони по-різному відчувають, переживають і сприймають навколишній світ. Батьки повинні дотримуватися гендерного виховання дітей дошкільного віку. Завдяки такому підходу з дівчаток виростають ніжні, турботливі, які розуміють жінки, здатні втішити у важкі хвилини, а з хлопчиків - безстрашні, сильні чоловіки, які можуть впоратися з усіма труднощами і захистити близьких і нужденних людей в разі небезпеки.
Гендерне виховання дітей: як виховати особистість.
Роль матері у сімейному вихованні
Перше, що дарує мати дитині – це любов. З самого появи крихти молода жінка відчуває це ніжне почуття. Вона передає його в дотиках, погладжуваннях, турботі про малюка. І він відчуває цю любов. Не забувайте, що маленькі діти дуже чутливі до будь-яких емоцій, які спрямовані на них.
Роль матері у вихованні дитини полягає не тільки в любові, а й уваги. З боку батьків не повинно бути великою опіки, а й зовсім не проводити часу зі своїм малюком – неприпустимо. Тому мама повинна виділити час, який вона проведе з дитиною, залишивши йому частину дня для саморозвитку. Малюк робить помилки в процесі свого розвитку, і в цьому немає нічого страшного. Навпаки, він вчиться на них. Але є моменти, коли потрібно жаліти дитину і розповідати йому про хороше і погане. Тому подбайте заздалегідь про те, щоб у вас було достатньо вільного часу для виховання своїх дітей.
Велику роль мама грає в стимулюванні здорового способу життя дитини. Але потрібно сказати, що цим повинен займатися і батько. Так як малюк бере приклад зі своїх батьків, вони теж повинні займатися спортом і саморозвиватися. Вранці варто зайнятися зарядкою разом з дитиною. Бажано, якщо її буде виконувати вся сім’я. Надалі можна водити дитину на спортивні майданчики, де є турнікети драбинки та інші пристосування для фізичного розвитку.
Дитина стане щасливим і успішним, якщо батьки подбають про це заздалегідь і створять необхідні умови для цього. Не кожна людина розуміє свою мету в житті. Від цього веде неправильний спосіб життя. Насправді наша сім’я і діти – ось та головна мета, на яку ми повинні витрачати всі наші сили. Тому батьки повинні створювати умови для розвитку дітей, щоб в майбутньому вони могли пізнати щастя і успіх, а, головне, домогтися цього самостійно.
Що значить мама для дитини в різні вікові періоди
Роль матері у вихованні дитини зводиться не тільки до того, щоб хвалити і любити свого малюка. Потрібно ще й знати, коли доречно покарання. Адже щоб виростити порядну людину, недостатньо тільки любити його. Тому батьки повинні бути в міру строгими і вміти застосовувати покарання, коли це буде потрібно.
Малюк з раннього дитинства повинен розуміти роль мами в її вихованні. Необхідно прищепити йому повагу до матері, адже нерідкі випадки, коли діти не цінують своїх батьків. Тому виховання має бути змішаним, тобто включати як заохочення, так і покарання. методах виховання
Але роль матері у вихованні дитини не закінчується в дитинстві. Вона залишається для нього важливою персоною і в дорослому житті. І ніхто, крім мами, більш щиро не зможе оцінити вчинок людини. Саме мати направляє свою дитину на той самий життєвий шлях і допомагає йому зробити потрібний вибір.
До року
З самого появи малюка на світ роль мами в її вихованні стає досить великою. Мати – це світ, в якому дитині легко і комфортно. Вона дарує йому турботу і знайомить з навколишньою дійсністю. Дитина легко засвоює всю інформацію, що приходить ззовні. Тому не варто проявляти багато негативних емоцій, так як це може відбитися на психіці малюка.
Немовлята здатні ще повноцінно спілкуватися з людьми, але та любов і турбота, яку дарує мама, замінює слова. Так формується «Я» дитини. Якщо малюк радий, що мама взяла його на руки, або вередує, коли вона відходить від нього, не говорить про його розбещеності. Просто в цей момент дитина усвідомлює роль мами в своєму житті.
Мама з найперших днів життя малюка забезпечує його виживання, і її власне життя стає настільки цінною. По тому, як кричить дитина, вона здатна визначити, чого він хоче. Вона здатна зрозуміти природні властивості малюка і створити умови для їх розвитку.
Пам’ятайте, дитина – це «чистий аркуш», на якому можна написати зовсім нову історію.
Раннє дитинство
Так уже склалося, що дитина розуміє свою маму і прислухається до неї. Є думка, що так він проявляє свою любов. Однак це почуття формується трохи пізніше. А зараз це щось інше: у матері – її інстинкт, а у дитини – розуміння захисту. По голосу мами, її запаху і дотиків малюк здатний зрозуміти, що це вона і заспокоїтися. Це зв’язок, яку не можна руйнувати.
Перші правила безпеки закладає саме мати. Вона вчить дитину не вибігати на дорогу, не підбирати сміття з землі, не відбирати іграшки у інших дітей і т. д. Таким чином вона передає йому інформацію про зовнішній світ, про те, як він улаштований. І неважливо, де живе дитина – в мегаполісі або в глухому селі, – ці знання здатна дати будь-яка відповідальна мама.
Дошкільний і молодший шкільний вік
З дорослішанням дитини з’являються нові забаганки і бажання. Він тягнеться до друзів, хоче спілкуватися, пізнавати світ. І матері і раніше здається, що вона розуміє свою дитину з півслова. Вона думає, що її роль у вихованні зводиться лише до того, щоб передати малюкові свої знання, цінності, установки. Але це не так! Світ не так просто влаштований. Якби це мало місце бути, діти продовжували б справи батьків. Але ж якщо мати, скажімо, актриса, це зовсім не означає, що її дитина буде талановитий в даній області і мати артистичну натуру. Він цілком може стати інженером або лікарем. Тому роль матері у вихованні дитини зводиться до того, щоб не нав’язувати дитині свої життєві принципи і пріоритети. Навпаки, потрібно вміти бачити вроджені якості малюка і розвивати їх.
Підлітковий період
Цей період найскладніший не тільки в житті батьків, але і дітей. Тому роль матері повинна полягати в розумінні бажань підростаючого покоління, його задатків, які потрібно допомагати розвивати. Але щоб це вийшло, необхідно розібратися в собі. Це допоможе виростити людину, котра має комплексів і здатного самостійно досягати всіх успіхів у своєму житті.
Ми пропускаємо дії інших людей через себе. Саме тому намагаємося схилити дитину під власні цінності і пріоритети. Але так робити не можна – результат може вас не порадувати. Щоб виховати підлітка, найкраще мати базову психологічну грамотність, яка дозволить вам впоратися з проблемами, що виникають і зрозуміти свою дитину.
8 ролей, які відіграє мама у житті дитини.
1. Мама показує дитині перший приклад емоційної прихильності в її житті
У перші місяці життя дитини мама стає сполучною ланкою між нею і навколишнім світом. Вона проявляє стосовно неї прихильність і встановлює з нею емоційний зв'язок. Дитина вперше дізнається, що може відчувати емоції, проявляючи їх стосовно вас.
Ваша взаємодія з дитиною в перші місяці і роки її життя дуже впливає на її стан і розвиток. Від цього залежить соціальна поведінка і прояв емоцій дитини в майбутньому.
Те, як ви піклуєтеся про дитину і реагуєте на її потреби, вчить її розуміти емоційні потреби інших людей і свої власні.
Порада: будьте уважні до потреб дитини, незалежно від того, наскільки важливими вони вам здаються.
2. Мама вчить дитину довіри і безпеки
Дитина вчиться у мами двом дуже важливим навичкам: довіряти і забезпечувати собі емоційну безпеку. Мами повинні вчити своїх дітей довіряти і виправдовувати довіру оточуючих. Якщо дитина зможе вам довіряти, вона буде впевнена в собі і відчує себе в емоційній безпеці.
Будьте поруч, коли ваша дитина потребує вас. Підтримуйте її і заохочуйте ставати краще. Ваша підтримка покаже дитині, що ви любите її, незважаючи ні на що. Так вона відчує себе ще більш захищеною.
Порада: будьте чесними з дитиною і навчайте її завжди говорити правду. Щодня переконуйте її в своїй безумовній любові і підтримці. Робіть все для того, щоб вона відчувала себе в безпеці.
3. Мама вчить дитину проявляти чутливість
Коли ви стаєте мамою, ви часто відчуваєте, що все йде не за планом. У такі моменти легко втратити самоконтроль і здатися, але візьміть себе в руки. Подивіться на ситуацію з точки зору дитини.
Ваша дитина в цей момент вчиться у вас бути чутливою до потреб і думок інших людей.
У вас може бути певний погляд на різні ситуації, а у дитини - інший. Постарайтеся зрозуміти точку зору дитини. Якщо ж ви відчуваєте, що вона не має рації, спокійно поясніть їй, що можна зробити й по-іншому.
Порада: ніколи не дивіться на думку дитини зверхньо. Постарайтеся зрозуміти, чому вона так думає. Поговоріть з нею про це.
4. Мама вчить дитину доброти і любові
Те, як ви поводитеся стосовно дитини, буде впливати на її розвиток протягом усього її дитинства і в дорослому житті.
Завжди проявляйте любов і доброту до своєї дитини, навіть якщо ви напружені або гнівайтесь на неї. Ваша реакція на її потреби покаже їй, як важливо проявляти любов до інших людей.
Те, як ви розмовляєте з нею і навколишніми, навчить її доброзичливого ставлення до інших людей.
Порада: проявляйте любов і доброту в повсякденних взаєминах з дитиною.
5. Мама вчить дитину, що сім'я - це значить бути разом
Дуже скоро дитина дізнається значення і важливість сім'ї. І ви будете відігравати в цьому головну роль. Те, як ви спілкуєтеся з членами сім'ї, навчить дитину близьких взаємин.
Дозволяйте дитині спілкуватися з різними членами сім'ї, залучайте її до сімейних справ: прогулянок, прийомів їжі тощо. Створіть традицію проводити час всією сім'єю.
Порада: заохочуйте дитину проводити більше часу з сім'єю. Влаштовуйте сімейні вечері.
6. Мама вчить дитину оптимізму
Так, життя іноді буває важким. Але те, як ви справляєтеся зі своїми проблемами, може навчити дитину важливості позитивного ставлення до життя.
Ваше ставлення до проблем - маленьких і великих - покаже дитині, що позитивний настрій допомагає подолати багато труднощів.
Будьте оптимістичні і вчіть дитину завжди думати позитивно. Заохочуйте дитину вчитися на своїх помилках і ніколи не здаватися.
Порада. Щоразу, коли ви стикаєтеся з проблемою, яку можете обговорити зі своєю дитиною, розкажіть їй про це і скажіть, як ви збираєтеся з нею впоратися.
7. Мама вчить дитину працьовитості
Ніхто не навчить дитину працьовитості так, як ви. Зусилля, які ви докладаєте для розвитку і освіти вашої дитини - це найкращий приклад працьовитості.
Дитина може розуміти, що старанна робота - це те, від чого в кінці дня ви завжди відчуваєте втому. Але нагадайте їй про задоволення, яке вам дає робота, і про те, що вона дозволяє забезпечити благополуччя дитини.
Порада: заохочуйте дитину виконувати разом з вами дрібну домашню роботу.
8. Мама вчить дитину важливості дисципліни
У ранні роки дитина відчуває себе максимально комфортно, слідуючи розпорядку дня в повсякденному житті. Покажіть дитині, що ви можете ефективно керувати часом і краще справлятися зі справами, дотримуючись розпорядку дня.
Навчіть дитину важливості дисципліни і переконайтеся, що ви й самі її дотримуєтеся.
Порада: виробіть розпорядок дня разом з дитиною. Покажіть дитині, що це допоможе їй робити більше справ за менший час.
Мами відіграють важливу роль у соціальному й емоційному розвитку дитини. Переконайтеся, що ви самі виконуєте все те, чому її вчите. Станьте для неї хорошим прикладом.